Jdi na obsah Jdi na menu
 

Zimní strasti počátků

9. 2. 2010

    První zima na ranči přináší sice spoustu zážitků, ale to neznamená, že na všechyn budeme rádi vzpomínat. Prvním problémem bylo zajištění tepla v domě, protože jsme neměli kotel. Fanda kotel sehnal, dokázali jsme toho 300 kg drobka i přivézt až z Prahy a za finální vsazení kotle dolů do kotelny vděčíme krumpáči v rukou fandy (musela se vykopat pořádná díra, aby se tam kotlík dostal) a také jeho rodičům, kteří před zimou přijeli a pohli nám kotel sešoupnout do kotelny.Obrazek

 

 

Obrazek

        Dalším, byť méně důležitým, problémem se stalo vyvážení hnoje od Lea. S prvním sněhem (který se rychle kupil) se hnojná cestička od stáje promněnila v kluziště a tak jsme box vedle Lea povýšili na hnojiště. To jsme pak vyprázdnili během jednoho víkendu- v podobě 15 koleček hnoje. Podobný problém byl i se senem a pilinama, které jsme ke stání museli dotáhnout....nakonec jsme zapřahli Lea a i když nadšenej nebyl zvládli jsme to moc dobře. Příští rok musíme najít jiné řešení ustájení.

 

 

    Třetí velký problém se ukázal s prvními většími mrazy, kdy nám přestala téct voda na ranči. Poprvé v lednu, když nám zamrzl přívod vody do baráku v kotelně, tak se vzal fén, přímotop a za pár hodin jsme si mohli oddychnout. Podruhé to bylo horší..... praskla voda někde ve vesnici a celá vesnice byla tři dny bez vody. Pitná voda se koupila ve flaškách, ale zajistit vodu pro zvířata  (kolem 50 l/den) nebyla až taková sranda. A tak nám nezbylo než rozehřát sporák, dojít s pytlema pro sníh a rozmrazovat. Věděli jste, že z 100 kg sněhu se dá rozmrazit asi tak 40 l vody? My to už víme.

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek